Strona główna / Linux / Artykuły / Linux dystrybucje
dział: Linux, dodane 23-07-2007 przez Witcher
Oto lista najpopularniejszych dystrybucji systemu Linux oraz ich strony domowe:
REKLAMA
Elive - Elive to prosta w obsłudze dystrybucja Linuksa typu LiveCD, zbudowana w oparciu o dystrybucję Debian Etch. Domyślnym (i jedynym) środowiskiem graficznym jest lekki i miły dla oka menedżer Enlightenment. Posiada własne centrum konfiguracyjne - Elpanel
WWW: http://www.elivecd.org/
linuX-gamers - To interesująca dystrybucja, przeznaczona tylko i wyłącznie do grania. Oparta została o Arch Linux, wykorzystuje środowisko Fluxbox. Próżno tu szukać innych programów poza grami, jednakże te gry są nie byle jakie! LinuX-gamers zawiera bowiem rozbudowane gry 3D, takie jak: BzFLag, Enemy Territory, Glest, Nexuiz, Sauerbraten, Torcs, Tremulous, True Combat: Elite, Warsow czy World of Padman. Ponadto w dystrybucji znajdują się już sterowniki do kart Nvidia oraz Ati, dzięki czemu możemy bezproblemowo grać od razu po uruchomieniu systemu. LinuX-gamers jest oferowany jako Live-DVD, na razie bez możliwości instalacji na dysku.
WWW: http://live.linux-gamers.net/
Vector Linux - Dystrybucja Vector oparta o Slackware celuje przede wszystkim w prędkość (jest uważana za najszybszą nie źródłową dystrybucję na świecie), wydajność i stabilność. Kredo Vector Linux: prostota i minimalizm, aby użytkownik sam mógł zdecydować jak powinien wyglądać jego system operacyjny. Zawiera praktycznie wszystko służące do co dziennej pracy dla każdego, czyli nie tylko zwykły użytkownik ale i administrator sieci znajdą coś dla siebie, m.in. przeglądanie stron internetowych, zarządzanie pocztą, komunikacja za pomocą IRC i ICQ, uruchamianie serwera FTP, kompilowanie oprogramowania. Przeznaczona jest dla procesorów Intel-AMD x86.
WWW: http://www.vectorlinux.com/
Ubuntu Studio - Jak sama nazwa wskazuje, Ubuntu Studio jest odmianą Ubuntu, przeznaczoną dla kreatywnych użytkowników komputerów. Zawiera przede wszystkim dużą ilość oprogramowania do edycji grafiki, dźwięku oraz wideo, zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów. Jak na dystrybucję przeznaczoną dla artystów przystało cechuje ją niebanalny wygląd. Ardour, GIMP, Blender, PiTiVi, Kino czy Cinepaint to tylko niektóre z aplikacji, pozwalające wykorzystać komputer w bardziej kreatywny sposób, nie unikając przy tym dobrej zabawy. Jest to dystrybucja typu LiveCD z możliwością instalacji, ponadto przy pomocy niewielkich zabiegów możemy zwykłe Ubuntu zmienić właśnie w Ubuntu Studio.
WWW: http://ubuntustudio.net/
nUbuntu - Jak sama nazwa wskazuje, nUbuntu wywodzi się z Ubuntu, jednakże próżno szukać tu wygody jaką oferuje Ubuntu, czy mnogości multimedialnego oprogramowania. Nubuntu dostarcza przede wszystkim profesjonalnego oprogramowania sieciowego, np. do testowania i podnoszenia bezpieczeństwa, nie znajdziemy tutaj za to Gnome, OpenOffice czy Evolution. Nubuntu wykorzystuje lekkie środowisko graficzne Fluxbox, dzięki czemu dystrybucja ta jest wydajna na słabszych maszynach.
WWW: http://www.nubuntu.org/
GeeXboX - To ciekawa dystrybucja, której zadaniem jest przekształcenie komputera w centrum multimedialne (Media Center). Jest dystrybucją typu LiveCD, ma bardzo niskie wymagania sprzętowe, nie potrzebuje nawet dużej ilości pamięci RAM, ponieważ jej rozmiar to około... 8 MB! Zawiera zainstalowany program Mplayer, dzięki któremu możemy odtwarzać filmy. Ponadto GeeXboX posiada program Freevo, za pomocą którego można przekształcić komputer w pełni funkcjonalny i darmowy cyfrowy rejestrator obrazu. Z tą dystrybucją związany jest także inny projekt o nazwie GeeXbox ISO Generator. Jest to program umożliwiający stworzenie obrazu płyty CD/DVD zawierającego oprócz odtwarzacza GeeXboX, także pliki multimedialne które po uruchomieniu będziemy mogli w nim odtworzyć. Mówiąc prostszym językiem - możemy sobie stworzyć bootującą się płytę z filmem, który możemy obejrzeć bez posiadania systemu operacyjnego czy nawet dysku twardego.
WWW: http://www.geexbox.org/en/index.html
Debian GNU/Linux - Jedna z najstarszych dystrybucji, zapoczątkowana w 1993 roku, kiedy to jeszcze pojęcie dystrybucji Linuksa było nowe. Debian w dużej części oparty został na oprogramowaniu z projektu GNU. Obecnie Debian jest wybierany na system serwerowy, bądź na te stanowiska, gdzie wymagane są bezpieczeństwo i stabilność pracy. Na Debianie oparte są popularne dystrybucje Linuksa, m. in. Ubuntu, Knoppix, simplyMEPIS. Debian GNU/Linux jest jedną z nielicznych już dziś dystrybucji, za którą nie stoi żadna firma, tylko rzesza oddanych wolontariuszy. Jest też jedną z najbardziej rozbudowanych wersji Linuksa, w obecnej stabilnej wersji znajduje się około 20.000 pakietów.
WWW: http://www.debian.org
Knoppix - Jedna z najbardziej znanych dystrybucji typu LiveCD.
WWW: http://www.knoppix.net/forum/