Strona główna / Aktualności / Dell sprzeda wszystkie fabryki?
dodane 09-09-2008 przez DiBi
Plany restrukturyzacji tworzone w Dellu zakładają, że producent sprzeda wszystkie swoje fabryki i będzie korzystał z usług producentów ODM.
Z przecieków wynika, że korporacja chciałaby pozbyć się możliwie największej liczby zakładów w przeciągu 18 miesięcy. Jeśli jakiś zakład nie znajdzie nabywcy – zostanie najprawdopodobniej zamknięty. Rozmowy z potencjalnymi kontrahentami trwają już od kilku miesięcy.
REKLAMA
Zmiany w sposobie funkcjonowania wymuszane są na Dellu przez coraz słabsze wyniki finansowe oraz rosnącą presję związaną z koniecznością zmniejszenia kosztów funkcjonowania. Korporacja specjalizuje się w dostarczaniu maszyn konfigurowanych na zamówienie, nie wytrzymuje konkurencji ze strony rywali decydujących się na oddanie produkcji sprzętu w outsourcing. Dodatkowo Dell specjalizował fabryki w produkowaniu komputerów stacjonarnych, podczas gdy zainteresowanie rynku przesunęło się w stronę maszyn przenośnych.
Wśród potencjalnych zainteresowanych zakupem fabryk Della wymienia się Foxconna, Compala oraz Quantę – a więc czołówkę producentów ODM. Dodatkową zachętą dla kupujących może być obietnica zlecenia kupującemu montaż sprzętu dla Della.
Analitycy wskazują na kilka przeszkód w zrealizowaniu przez Della planów sprzedaży zakładów produkcyjnych. Po pierwsze, część z nich znajduje się w krajach, w których koszta robocizny są bardzo wysokie – na przykład w Stanach. Po drugie, Dell związany jest w kilku miejscach – między innymi w Polsce – umową z rządem, na podstawie której otrzymał pomoc finansową i zwolnienia z podatków w zamian za gwarancję, że zakład będzie funkcjonował przez kilka najbliższych lat. W przypadku fabryki w Łodzi jest to kwota około 200 mln euro, którą producent w razie sprzedaży fabryki będzie musiał zwrócić.
Placówki Della znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Indiach, Brazylii, Malezji oraz Polsce.
Źródło: ITBiznes